Online táborová hra – 7. úkol

Vylušti tajenku.

Co jsou to odborky už víš. Ta, kterou ti představíme dnes, se jmenuje přírodovědec. Tvým dalším úkolem bude vyluštit následující tajenku. Na táboře se s luštěním nejrůznějších šifer, rébusů a tajenek setkáváme při hraní různých her pořád. Abys získal skryté slovo z tajenky, musíš správně odpovědět na 9 otázek, které se týkají živé i neživé přírody. Každý správný táborník totiž umí poznat rostliny, stromy, houby, živočichy i horniny, které vidí kolem sebe. Ví, které rostliny jsou léčivé a jedlé, a z kterých lze uvařit třeba dobrý čaj.

1 – Drobný zelený porost na kmenech a větvích stromů, většinou roste ze severní strany. Zkušení táborníci se pomocí něj mohou v přírodě orientovat i bez buzoly a mapy. Zapálení znalci přírody zase vědí, že jde o vzájemné soužití houby a zelené řasy.

2 – Hmyzožravý savec, který kryje své křehké zavalité tělo množstvím pichlavých bodlinek. Na táboře se s ním velmi často setkává noční hlídka. Tito tvorečkové jsou totiž všežravci a tak v noci pátrají po tábořišti, kde by co dobrého snědli. Nepohrdnou hmyzem, slimáky, vejci, mrkví, houbami ani vodním melounem.

3 – Jehličnatý strom, který je na první pohled velmi podobný smrku. Jehlice má na vrcholu lehce zaoblené, takže tolik nepíchají, jako u smrku. Navíc mají zespodu dva bělavé proužky, podle kterých lze tento strom jednoznačně určit. Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají směrem vzhůru.

4 – Z nedalekých jeskyní Moravského krasu k nám k večeru často přilétá tichý host. Nepozorný táborník by si jej mohl splést s nočním ptákem, ale pozor, jde o létajícího savce!

5 – V blízkosti rybníků a potoků v okolí tábora žije náš nejběžnější nejedovatý had. Na první pohled jej poznáme podle charakteristických žlutých půlměsíců na hlavě. Je velmi rychlý, hbitý a také nenápadný. Víš, jak se tento had jmenuje?

6 – Mezi nejvýznamnější krasové oblasti střední Evropy patří jistě i Moravský kras. Jak se nazývá hornina, která je převážně tvořena uhličitanem vápenatým, díky níž vznikly nádherně zdobené jeskyně Moravského krasu?

7 – Vzadu za latrínami najdeme bujný porost plevelné byliny, která je opatřena žahavými chloupky. Tato bylina patří mezi léčivky, dá se z ní uvařit například výborný čaj. Ovšem, aby byly léčivé účinky zachovány, nedoporučujeme trhat toto býlí v blízkosti latrín…

8 – V Moravském krasu najdeme více než tisíc jeskyní! Bohužel jen pět z nich je zpřístupněno veřejnosti. Kromě toho je však k vidění i nejhlubší propast v celé České republice. Tato propast je opředena množstvím legend a pověstí, které jí pravděpodobně daly její jméno. Víš, jak se tato propast jmenuje?

9 – Na rozcestí za hrází rybníka roste strom, který nám táborníkům slouží jako orientační bod. Říkáme tomuto místu „U kaštanu“. Botanicky správně se ale tento listnatý strom nazývá jinak, víš jak? Kaštan je označení pro semena tohoto stromu.

Výsledek tajenky nám pošli na e-mail: info@tabordlouhaloucka.cz nebo do zprávy na našem facebooku :o)

About the author: Eliška Baková

Zanechat komentář

Váš email nebude zveřejněn.Je vyžadováno vyplnit email.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..